Świadczenia w ramach NFZ:

 22 717 40 03  |  22 717 40 01  

Usługi komercyjne:

 22 69 00 650

Przychodnia Grapa
al. Wojska Polskiego 6
05-520 Konstancin-Jeziorna
 

GODZINY PRACY:

* Usługi NFZ w ramach POZ:

pon-pt 08:00-18:00

* Usługi komercyjne:
pon-pt 08:00-20:00

Złóż deklarację do przychodni online


W przypadku przedpłaty za wizytę w tytule przelewu prosimy wpisać imię i nazwisko pacjenta, datę wizyty lub nazwisko lekarza.

Rozmowa z Panią dr Beatą Opalą-Łuczak –specjalistą chorób oczu, pracującą w Przychodni Grapa Medica w Konstancinie-Jeziornej.


- Dzień dobry. Jak wiem zajmuje się Pani okulistyką dziecięcą.  Z jakimi problemami okulistycznymi zwracają się do Pani rodzice ze swoimi dziećmi?

- Najczęściej są to wady wzroku, często wcześniej nierozpoznane, a także zez, stany zapalne oczu, alergie, wrodzona niedrożność dróg łzowych u niemowląt.

- Skoncentrujmy się na wadach wzroku. Statystyki mówią, że z roku na rok rośnie liczba osób, u których rozpoznaje się wady wzroku. Problem dotyczy również dzieci. Jak często należy badać oczy u dzieci?
    
 - Pierwsze badanie okulistyczne powinno się wykonać w pierwszym roku życia dziecka. Szczególną troską powinny być otoczone wcześniaki, maluchy, których mamy chorowały i stosowały leki w ciąży oraz te dzieci, u których występuje ryzyko wad genetycznych. Ale wady wzroku mogą wystąpić również u dzieci zdrowych, w rodzinie których nikt nie używa okularów i nikt nie choruje na oczy. Dziecku powinno się badać oczy raz w roku, jeśli nie ma konieczności częstszych kontroli.

- Co może świadczyć o wadach wzroku u dzieci?

- Sami rodzice i opiekunowie mogą zauważyć pewne niepokojące symptomy. Są to: zez, często zwany potocznie „uciekającym oczkiem”, pocieranie oczu, mruganie, siadanie blisko ekranu telewizora i mrużenie oczu lub przekrzywianie głowy, niechęć do rysowania, oglądania obrazków w książeczkach, układania puzzli, czytania, pisania.
U dzieci szkolnych objawem mogą być problemy z koncentracją i nauką, błędy przy przepisywaniu z tablicy i bóle głowy.

- Czy trudne jest zdiagnozowanie wady wzroku u dziecka?

-Wadę wzroku można zdiagnozować u dziecka tylko w gabinecie okulistycznym na podstawie badania ostrości wzroku i badania komputerowego wzroku po wpuszczeniu do oczu kropli porażających akomodację. U dzieci nie współpracujących –do 2- 3 roku życia, jest to trudniejsze, ale również możliwe. Te dzieci powinny być badane w specjalistycznych poradniach okulistycznych dla dzieci, wyposażonych w odpowiednie aparaty okulistyczne.
 
- Czy korzystanie przez dzieci z komputerów, tabletów, smartfonów, itp. może mieć wpływ na rozwój wad wzroku?

- Owszem. Nie zawsze wady wzroku są uwarunkowane genetycznie. Rozwój cywilizacyjny i używanie wymienionych przez Panią urządzeń elektronicznych może mieć wpływ na rozwój wad wzroku u dzieci, przede wszystkim krótkowzroczności.

- W jaki sposób koryguje się wady wzroku u dzieci?

- Najczęstszą metodą korekcji wad wzroku u dzieci są okulary. Dzieci w wieku gimnazjalnym i młodzież mogą używać również soczewek kontaktowych. Zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe powinny być dobierane przez okulistę. Prawidłowo skorygowana wada wzroku gwarantuje dobre widzenie i samopoczucie, a u dzieci wpływa także na ich prawidłowy rozwój.

- Czy to prawda, że u dzieci niektóre wady wzroku ulegają zmniejszeniu lub dzieci z nich wyrastają?

- Owszem. Taką wadą jest nadwzroczność. Dziecko rodzi z dalekowzrocznością i najczęściej z niej wyrasta. Okulary noszą tylko te dzieci, u których wada jest większa niż fizjologiczna i przeszkadza dziecku w widzeniu oraz dzieci leczone z powodu zeza. Jednak nie wszystkie dzieci wyrastają z nadwzroczności i wtedy wymagają używania szkieł korekcyjnych również w wieku dorosłym.

- Dziękuję Pani Doktor za rozmowę i gorąco namawiam rodziców do badania swoich pociech.