Ceny widniejące na stronie są nieaktualne. Jesteśmy w trakcie aktualizacji cennika.
Ten proces potrwa kilka dni. O aktualną cenę zapytaj telefonicznie.

Świadczenia w ramach NFZ:

 22 717 40 03  |  22 717 40 01  

Usługi komercyjne:

 22 69 00 650

Przychodnia Grapa
al. Wojska Polskiego 4
05-520 Konstancin-Jeziorna
 

GODZINY PRACY:

* Usługi NFZ w ramach POZ:

pon-pt 08:00-18:00

* Usługi komercyjne:
pon-pt 08:00-20:00

 

Rozmowa z dr n. med. Małgorzatą Głowacką dermatologiem, alergologiem, która konsultuje Pacjentów w Przychodni Grapa w Konstancinie-Jeziornie:

Pani doktor, wiemy, że znamiona należy obserwować, ale kiedy to robić i jak?

Jesień i zima to doskonały czas na zbadanie znamion barwnikowych u dermatologa metodą diagnostyki dermatoskopowej. Polega ona na badaniu powierzchni skóry w dziesięciokrotnym powiększeniu z użyciem ręcznego dermatoskopu. Na takiej konsultacji dowiecie się Państwo także jak samemu prawidłowo obserwować i oceniać znamiona i jak stosować ochronę przeciwsłoneczną, co zmniejsza ryzyko zachorowania na czerniaka. Odpowiednia profilaktyka jest najważniejsza, bowiem około 90% przypadków raka skóry - czerniaka - można wyleczyć jeżeli są wcześnie wykryte.

Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie na nowotwór skóry?

Ryzyko zachorowania dotyczy szczególnie osób z przypadkami raka skóry w rodzinie, jasną karnacją, często korzystających z solarium czy mających, szczególnie w dzieciństwie, epizody oparzeń słonecznych. Czerniak może się pojawić u każdego. Może powstać na skórze zarówno wcześniej niezmienionej, jak i w zakresie istniejących znamion skórnych. Kiedy rozwija się w obrębie istniejących już znamion, podejrzana zmiana nazywana jest "brzydkim kaczątkiem", bowiem różni się od pozostałych. Charakterystyczny dla czerniaka jest jego szybki rozwój i oporność na leczenie, w ciągu ostatnich lat obserwuje się stały wzrost zachorowalności, dlatego tak ważne jest wykrycie choroby na wczesnym etapie zaawansowania.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka?

Prewencja zachorowania na czerniaka polega przede wszystkich na ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Należy również samemu systematycznie oglądać swoją skórę, obserwować zmiany. Sami możemy stosować system ABCDE, czyli oceniać znamiona pod kątem: A. asymetrii (czy zmiana jest owalna i symetryczna czy asymetryczna, B. brzegu (czy ma regularne czy nie regularne brzegi), C. koloru (czy kolor jest jednolity, czy niejednolity), D. rozmiaru (czy zmiana jest niewielka, poniżej 5 mm, czy większa), E. ewolucji (czy zmienia się w czasie, rośnie, zmienia barwę). Każdą niepokojącą zmianę należy jednak skonsultować z lekarzem.   Kryteria oceny znamion. Metoda ABCDE


Dziękuję Pani Doktor za rozmowę i gorąco namawiam wszystkich do badań.